Zımpara Kağıdından Montessori Harfleri

zimparakagidindanharfler

Baybars 1,5 yaşındayken yani henüz daha konuşamazken beraber oynadığımız tahta harf yapbozu sayesinde harfleri öğrenmişti. Cümle kuramıyordu ama yapbozda gösterdiğim bütün harflerin seslerini çıkarabiliyordu. O zamandan beri Montessori Teyze’nin önerdiği ‘zımpara kağıdından harfleri’ yapmayı istiyordum. Fakat bir türlü zımpara kağıdı edinemediğim için çok uzun süre yapamadım. Zaten Sancak doğduktan sonra da Baybars’la oyun vaktimiz çok azaldığı için bildiği harflerin çoğunu da unuttu maalesef.

montessori harfleri

Baybars okula başlarken öğretmeninin istediği kırtasiye malzemeleri arasında ‘simli eva’yı keşfedince zımpara kağıdına harika bir alternatif olacağını düşündüm. Çünkü Montessori Teyze’nin zımpara kağıdından harfleri önerirken çocukların elleriyle harfleri hissetmesinin önemini vurguluyor ve yazı yazmaya kolaylık sağladığını söylüyordu. Simli Eva da zımpara kağıdı kadar pürüzlü ve üstelik daha da kabarık bir materyal. O kadar ki Sancak evayı burnunun ucuna sürterek yara yapmıştı.

montessorisandpaperletters

Harfleri Jessica’nın blogunda anlattığı gibi yaptım. Önce harfleri yazıcıdan çıkardım. Sonra kestim. Kestiğim harfi ters çevirerek simli evanın simsiz tarafına izini çıkardım ve dikkatlice kestim. Karton kartlar için zamanında severek kullansak da artık kullanmadığımız Tethys Kartlarını ve iki eski ayakkabı kutusunu kullandım. Kartların yüzünü önce beyaz kağıtla kapladım sonra kestiğim harfleri kartlara zamkla yapıştırdım.

zimparaharfler

Bir oturuşta sadece üç kart hazırlayabildiğimi düşünürseniz bütün kış hastalıklardan fırsat buldukça sadece bununla uğraştım diyebiliriz. Aslında Türkçe büyük harfleri ve Arapça harfleri de yapmayı düşünüyordum ama bu hızla onları ancak Baybars ortaokula başladığında bitirebileceğimi düşündüğümden vazgeçtim :P.

Montessori’nin zımpara kağıdından harflerinin Türkçe yapımı için Suna Ceylan’ın bloguna da göz atabilirsiniz.

Reklam

Zımpara Kağıdından Montessori Harfleri” üzerine 8 yorum

 1. teyzesi

  güzel olmuş eline sağlık ama buna harcadığın vakti kur’an alfabesini yapmak için harcasaydın daha iyi olurdu bence zira latin harflerini öğreten oyun(cak)ları her yerde bulabiliyoruz. İnşallah onu da yaparız. sevgiler, hürmetler..

  Beğen

  1. Aynı şeyi düşündüm ben de bitirdikten sonra.. Keşke Kuran alfabesinden başlasaydım nasıl olsa Latin alfabesini öğrenecek. Neyse artık onu da yapmak vacip oldu 😛

   Beğen

 2. Çok güzel olmuş, hem de renk renk. Bayıldım ama gözümü korkuttun. Hiç girişmeyi düşünmüyorum böyle bir işe 🙂 zaten şu an ikinci de öğrendi sayılır. Anaokulunda hem latin harfleri hem de arapça harfleri o şekilde yani Montessori ile öğrettiler. Benim yapmama gerek kalmadı 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Renklerini Baybars seçti :). Vakit alıyor sahiden ama benim Arapça harflerini de yapmam lazım ilk fırsatta anaokulunda öğrenme şansı olmadığı için..

   Beğen

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s