Bu aralar


Son bir ay içinde Baybars’ın dil gelişimi çok hızlandı. Artık iki kelimeyi yanyana getirebiliyor ‘çubuk kraker’, ‘kırmızı top’ gibi 🙂 .
İlk cümlesini de ‘Oğuz Baba gel’ olarak kaydedebilirim sanırım.
En sevdiğim özelliği de bir şeyi yaptıktan sonra mutlaka söylemesi, mesela sinirleniyor bağırıyor sonra da sakin bir şekilde ‘bağırdı, bağırdı’ diye durum raporu veriyor.
En çok da gece uyumadan önce sırnaşmasını çok seviyorum, önce öpüyor ardından yine ‘öptü’ diyor, sonra yanağıma dokunuyor yine hemen ardından ‘dokundu’ diyor.

Bazen Baybars’ın ne dediğini henüz kelimeleri tam olarak telaffuz edemediğinden anlayamıyorum. Geçen gün, odasından koşarak yanıma gelerek (belli ki bir şeyden korkmuş) endişeli endişeli ‘kootuu çekti’ diye devamlı tekrarlıyor ben ‘kutu mu çekti, hmm’ falan diyorum ama o tekrar söylemekte ısrar ediyor, en sonunda anladım ‘haa koltuğu çektiler yukardan’ dedim, Baybars havaya zıplayarak ‘anladııı’ diye bağırarak sevindi. Ne zaman önce ne söylediğini uzun süre anlayamaz ve sonra anlarsam böyle seviniyor yavrucağızım. Bu arada evet, Baybars bir yaşından beri her ani ve yüksek sesten (matkap, araba alarmı, ambulans, elektrik süpürgesi v.b.) fena halde korkuyor.

Bir de, duygularını ifade etme şekli var ki içiniz parçalanır, mesela artık ememeyeceğini hatırlayıp, acıklı ses tonuyla ‘üzüldü, üzüldü’ dedikten sonra içli içli ağlaması gibi…
Evet, not etmeyi atladığım en önemli gelişmeyse, Baybars’ın 21,5 aylıkken çok sevdiği memeden ayrılması… Her ne kadar emmeden yaşamayı üç günde kabullenmiş gibi görünse de, hala bir şeyden korkunca ve canı çok acıyınca ‘memee’ diye feryad ediyor.
Bir de, memeden kesince Baybars’da aniden bir ağız kokusu oluştu. Meğer ne mübarek şeymiş şu anne sütü… Birkaç anneden daha öğrendim ki onların çocuklarında da aynı şey olmuş sütten kesince. Söyleyeceğim o ki, henüz emziren anneler kokuya hazırlıklı olun ama endişe etmeyin kısa sürede geçiyor.

Bu aralar en sevdiği oyunsa peluş hayvanlarla sohbet. Sadece hayvanları değil kukla, hatta balonları yanıma getirip ‘konuş, konuş’ diye ısrar ederek konuşturmamı istiyor. Bütün günü tiyatral gösterilerle geçiyoruz sayılır 🙂 .

Bu aralar” üzerine 2 yorum

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s